Dobre i złe nawyki w pielęgnacji włosów

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje włosy nie są wystarczająco zdrowe, mimo iż poświęcasz im dużo czasu? Dlaczego kuracje, które wykonujesz w ogóle nie działają? Co robisz źle w codziennej pielęgnacji? Przyjrzyj się naszemu małemu poradnikowi i zastanów się, co należałoby poprawić w pielęgnacji swoich włosów. Dzięki niemu dowiesz się co niszczy Twoje włosy, a co je wzmacnia.

1. Suszarka i prostownica!!

Nie jest to nowością, że gorące powietrze bardzo niszczy włosy. Najlepiej jest unikać tego typu urządzeń, ale jak dobre i zle nawykiwszystkie wiemy, nie każda z nas może sobie pozwolić na wyjście w niewymodelowanych włosach lub na czekanie paru godzin, aż włosy same wyschną. Alternatywnym rozwiązaniem jest stosowanie ciepłego/letniego powiewu, który mniej zniszczy Twoje włosy. Nie zaleca się używania prostownicy czy lokówki kilka dni pod rząd. Te urządzenia najbardziej wysuszają włosy. Jednak od czasu do czasu można sobie na to pozwolić, byle robić to z umiarem.

2. Ile trzymasz swoje odżywki, a ile szampon?

Szamponów nie powinniśmy trzymać długo na swoich włosach (po prostu myjemy i zmywamy), wyjątkiem mogą być szampony lecznicze, np. o działaniu przeciwłupieżowym. Jednak pamiętaj: szampon służy do mycia włosów, więc nie ma potrzeby trzymania ich dłużej niż potrzeba, gdyż nie ma to wpływu na kondycję włosów. Odżywki i maski musimy trzymać zdecydowanie dłużej, jeśli chcemy uzyskać jakieś efekty. Najczęściej każdy producent podaje czas pozostawiania preparatu na włosach. W miarę możliwości maskę warto pozostawić na 20-30 minut. Natomiast odżywki, w zależności od ich zastosowania, pozostawia się na kilka minut. Oleje trzyma się najdłużej, czyli minimum 1 godzinę. Dobrze jest olejować włosy (czyli nakładać olejek, np. arganowy) na całą długość włosów, zawinąć w folię aluminiową lub specjalny czepek i zostawić najlepiej na całą noc, a następnie zmyć rano włosy szamponem.

olej   olejek3  olej 2

3. Co dla mnie nie koniecznie dla Ciebie!

Twoja koleżanka zaproponowała Ci super odżywkę, która okazała się być totalną klapą? Po prostu nie była dla Ciebie. Musisz zdać sobie sprawę, że często to, co pasuje innym, dla nas może być tylko zmarnowaniem pieniędzy. Wynika to z tego, że każdy ma inny rodzaj włosów i każde włosy lubią coś innego. Jeśli chcesz się skusić na zaproponowany preparat, wcześniej dobrze jest porównać swoje włosy z włosami osoby, która go poleca; czy mają podobne problemy, czy potrzebują tych samych odżywek itp.

4. Nie rezygnuj!

W dobieraniu dla siebie jak najlepszych kosmetyków, musisz mieć dużo cierpliwości. Możliwe, że zajmie Ci bardzo długo znalezienie swojego idealnego zestawu do pielęgnacji włosów. Nie rezygnuj szybko! Postaraj się wytrwać w poszukiwaniach, gdyż z pewnością się to opłaci. A co zrobić z zakupionymi kosmetykami, które nie nadają się dla Ciebie? Oddaj je lub odsprzedaj koleżance, przyjaciółce czy mamie, może dla nich okażą się one strzałem w dziesiątkę.

5. Co za dużo to niezdrowo

Niektóre włosy źle znoszą liczne eksperymenty. Zastanów się, czy nie przesadzasz z ilością odżywek, olei i szamponów. Możliwe, że Twoje włosy nie wytrzymują zbyt częstych zmian preparatów i ich zmiennego działania. Sprawdź, czy po prostu pięć odżywek w Twojej kosmetyczce to nie za dużo. Warto sporządzić swój jeden dobry zestaw, zamiast używać za każdym razem innych preparatów.

6. Czytaj skład

W taki sposób dowiesz się, czego Twoje włosy w ogóle nie tolerują, co na nie źle lub dobrze wpływa. Często jest tak, że na opakowaniach producenci deklarują, że kosmetyk jest super idealny, naturalny i nie posiada żadnych konserwantów czy parabenów. Warto jednak sprawdzić, co konkretnie znajduję się w preparacie. Oprócz tego, czytając skład i sprawdzając działanie produktu, dowiemy się dokładnie, co Twoje włosy lubią i co ma na nie dobry wpływ.

7. Bo opakowanie było ładne 

Nie zdajemy sobie sprawy, jak reklama wpływa na to, co kupujemy. Firmy poprzez reklamy kuszą nas doskonałością produktu. Dlatego odsyłam was do punktu 6. Najlepiej czytać i sprawdzać, co się kupuje.

8. Przyznać się, która farbuje włosy?zle i dobre nawyki henna

Chemiczne farby bardzo, bardzo niszczą włosy: wysuszają je, włosy stają się łamliwe, pojawiają się rozdwojone końcówki. Jeśli nie jest to koniecznie, zrezygnuj z farbowania. Jednak, jeśli chcesz zmienić kolor, skuś się na naturalną hennę. Posiada ona właściwości odżywcze oraz lecznicze, co dodatkowo zadba o Twoje włosy.

 

 

Autor: Małgorzata Noga