Zapachy

Perfumy są kosmetykiem, który towarzyszy nam na co dzień. Wielu z nas ma swoje ulubione i kupuje je od lat, są tacy, którzy zmieniają zapach co sezon. Wystarczy kilka kropel przyjemnego zapachu i już czujemy się bardziej atrakcyjni, ponieważ perfumy mają w sobie coś magicznego, coś co może przyciągać do nas innych ludzi, jednak tylko wtedy jeżeli potrafimy je dobrze dobrać i odpowiednio stosować.
Zastanawialiście się jednak jakie perfumy do was pasują? Czy kupując ładną buteleczkę z napisem   Eau de toilette wiecie, że to nie to samo co Eau de parfume? Naprawdę warto poznać różnice, dowiedzieć się jak używać ulubiony zapach, aby w pełni się nim cieszyć oraz jak najdłużej zatrzymać woń na ciele.

perfume_of_flowers_04_hd_pictures

Zacznijmy od tego, że perfumy stosujemy zawsze na świeżą, umytą i suchą skórę. Warto też unikać mydeł czy żeli pod prysznic o mocnym, intensywnym zapachu, ponieważ taka mieszanka może być dość nieprzyjemna. Nie powinno się stosować jednocześnie więcej niż jednego zapachu, ponieważ zapachy mieszają się ze sobą i konsekwencji otrzymamy nie ten zapach, o który nam chodziło. Najlepiej jest stosować kosmetyki z jednej linii zapachowej, np.: używając żelu pod prysznic, dezodorantu i wody toaletowej o jednej nucie zapachowej. Nie dość, że zapach będzie jednolity, to dłużej utrzyma się na ciele.

Pewnie często zastanawiasz się jaka jest różnica pomiędzy wodą perfumowaną, a wodą toaletową. Otóż zasadnicze różnice są dwie: proporcja użytych składników, czyli olejków eterycznych i czystego alkoholu, oraz stężenie alkoholu. Dokładnie prezentuje to poniższa tabela.

NAZWA

PROCENT OLEJKU ETERYCZNEGO

STĘŻENIE ALKOHOLU

Perfumy (parfum) 30-40% olejków eterycznych Alkohol 90% – 95%
Woda perfumowana (eau de parfum, parfum de toilette) 10-15% olejków eterycznych (max. 18%) Alkohol 80% – 90%
Woda toaletowa (eau de toilette) 5-10% olejków eterycznych (max. 12%) Alkohol 60%-85%
Woda kolońska (eau de cologne) 3-5% olejków eterycznych Alkohol 80%
Woda odświeżająca 1-3% olejków eterycznych Alkohol 70%

perfume_scent_antique_238753

A teraz kilka słów o tym jak stosować wybrane zapachy:

KOBIETA
Wody perfumowane najlepiej stosuj punktowo, w miejscach gdzie skóra jest dość cienka, a krew wyraźnie pod nią pulsuje. Są to: skronie, miejsca za uszami, kark, dekolt, nadgarstki oraz zgięcia łokci i kolan. Jeżeli chcesz pozostawić po sobie „nutę zapachu”, poperfumuj lekko dłonie. Zapach przeniesie się na drugą osobę i będzie odczuwalny jeszcze długo po spotkaniu.

Wody toaletowe powinny być natomiast równomiernie rozpylane na całe ciało i włosy. Zapach najlepiej nanosić bezpośrednio na skórę, a nie na ubrania, ponieważ dopiero ciepło ciała wydobywa prawdziwą nutę perfum. Możesz też nanieść je na wilgotne włosy, ponieważ ich struktura sprawia, że zapach utrzyma się naprawdę długo.

Jeśli uważasz, że woń perfum jest zbyt intensywna, możesz rozpylić ich niewielką ilość w powietrzu i przejść przez tę „mgiełkę”. Na skórze pozostanie dość zapachu, a nie będzie on zbyt mocny.

MĘŻCZYZNAperfumy- men
Jeżeli chodzi o zapachy dla mężczyzn, to również obowiązuje zasada, że skóra ma być czysta, świeża i wysuszona. Odnośnie samej aplikacji perfum, to tak jak wyżej, dobrze jest spryskać wodą toaletową powietrze, a następnie wejść w powstałą chmurę perfum. Innym sposobem jest wtarcie kilku kropel wybranej wody w potylicę. Dzięki temu zabiegowi zapach będzie się trwalszy, dłużej się będzie uwalniać.

Drodzy Panowie co do wody kolońskiej, to podstawową zasadą jest…. stosowanie jej z umiarem! Dobrze jest też dobrać zapach do okoliczności: lżejsze na codzień, intensywniejsze na miły wieczór z partnerką.
Co do samej aplikacji to wygląda podobnie jak użycie wody perfumowanej przez kobiety. Wybieramy strategiczne miejsca, które wytwarzają najwięcej ciepła, czyli: nadgarstki, pachy, szyja, uda, plecy, czy miejsca za uszami. Oczywiście nie w każdym z tych miejsc trzeba użyć zapachu za każdym razem. Pamiętajcie również, że nie powinno się rozcierać zapachu, ponieważ, po pierwsze,  zmieni to jego nutę zapachową, a po drugie nie sprawi, że zapach utrzyma się dłużej. Dobrze jest do natomiast delikatnie wklepać w skórę.