Pielęgnacja mamy według trymestrów

Pierwszy trymestr (0-3 miesięcy)

Jest to okres często bardzo trudny dla kobiety, zazwyczaj pojawia się zmęczenie, nudności oraz senność. Buzują w Tobie hormony dlatego Twoja cera nabiera blasku; jednak niektórym kobietą zaczyna zwiększać się wydzielanie sebum. W tym okresie powoli będzie zmieniać się Twoje ciało. Zauważysz powiększenie się piersi, obwódki wokół brodawek stają się ciemniejsze, pod koniec pierwszego trymestru może pojawić się zaokrąglony brzuszek. Nie zapominaj o prawidłowej diecie bogatej w świeże owoce i warzywa, unikaj kofeiny i mocnych herbat. Nie pal, nie pij alkoholu i uważaj jakie leki przyjmujesz, zawsze konsultuj się z lekarzem. balsam mamaWażne jest przyjmowanie kwasu foliowego (3 miesiące przed i 3 miesiące w ciąży), dawkę powinien zaproponować Ci lekarz. W czasie ciąży niekoniecznie musisz rezygnować z ćwiczeń, szczególnie w pierwszym trymestrze, pamiętaj, że są specjalnie dostosowane ćwiczenia dla kobiet w ciąży, zapytaj o nie swojego instruktora i lekarza. Nie zapominaj o pielęgnacji ciała, stosuj specjalnie przeznaczone dla kobiet w ciąży preparaty, np. olejek do masażu na rozstępy firmy Weleda czy balsam „Przyszła Mama” Balm Balm. Jeżeli nie jesteś pewna jakich kosmetyków używać poradź się położnej lub lekarza.

Drugi trymestr (3-6 miesięcy)

Twoje dziecko jest już znacznie większe. Najczęściej w tym okresie kobiety czują się najlepiej. Zaopatrz się w spodnie z elastyczną wstawką oraz w wygodne buty na niskim obcasie. Wciąż musisz pamiętać o zdrowej diecie, wzbogać swoją dietę w witaminy z grupy B, beta-karoten oraz witaminę E. Uważaj na to co jesz i pijesz, unikaj pikantnych potraw i napojów gazowanych. Pij więcej mleka. Możesz odczuwać bóle nóg i stóp oraz lekkie bóle kręgosłupa. Może swędzieć Cię skóra, dlatego używaj, np. nagietkowego balsamu do ciała dla dzieci firmy Weleda. Ciągle używaj olejku przeciw rozstępom; na bolące stopy używaj kremów odświeżających, np. balsam do stóp z wyciągiem z drzewa herbacianego Balm Balm lub mocz nogi w wodzie z dodatkiem olejku, np. Olejek do ciała „Relaks” Balm Balm.

olejek rozstepy mama

Trzeci trymestr (6-9 miesięcy)

To czas na zwolnienia tempa. Na tym etapie skóra brzucha jest bardzo napięta, często puchną stopy, pojawia się zgaga. Twoje dziąsła mogą krwawić oraz zdarzy Ci się nie przespać nocy. Dużo odpoczywaj jeśli tego potrzebujesz. Nie zapominaj o zdrowej diecie. Unikaj promieni słonecznych, ponieważ mogą spowodować przebarwienia. Zakup więcej poduszek do podpierania się w wygodnej pozycji. Wciąż możesz czuć swędzenie na brzuchu, dlatego nie przerywaj używania balsamu (nagietkowy balsam do ciała dla dzieci firmy Weleda). Nie rezygnuj z olejku przeciw rozstępom (olejek do masażu na rozstępy firmy Weleda lub olejek do ciała „Przyszła Mama” Balm Balm).

Wszystkie te zabiegi i starania mają pozwolić Ci cieszyć się pięknym okresem w życiu kobiety jakim jest ciąża. Pamiętaj, że jeżeli zadbasz o siebie w okresie ciąży, to łatwiej przejdziesz wszystkie niedogodności oraz szybciej wrócisz do formy po narodzinach dziecka.

Pamiętaj, że wszystko co robisz oraz co stosujesz w czasie ciąży oddziaływuje pośrednio lub bezpośrednio, dlatego jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, czegoś nie wiesz lub nie jesteś pewna, skonsultuj się z lekarzem albo położną.