Jak wykonać makijaż brwi?

Jak wykonać makijaż brwi?Często słyszymy, że brwi są ramą oka. To prawda, nic tak nie zmienia ogólnego wrażenia jak ładny kształt i kolor brwi. Jak idealnie wyznaczyć kształt brwi i dobrać kolor? O tym piszemy poniżej.

Reguła trzech linii

Jak wykonać makijaż brwi?

Kształt brwi wyznaczamy prowadząc 3 linie w różnych płaszczyznach. 

 1. Pierwsza linia  wyznacza początek brwi. Przebiega od płatka nosa do wewnętrznego kącika oka.
 2. Druga linia wyznacza miejsce załamania brwi. Przebiega od płatka nosa przez środek źrenicy i zagina się dokładnie w 2/3 długości brwi.
 3. Trzecia linia wyznacza koniec brwi. Prowadzimy ją od krawędzi płatka nosa po zewnętrzny kącik oka.

Ta reguła pozwoli wyznaczyć idealny kształt brwi. Warto jednak pamiętać, że twarz każdego z nas jest asymetryczna i identyczne brwi mogą podkreślić tę asymetrię. Anatomiczne zakończenie brwi się nie zmieni, ale zmienić się może linia wyznaczająca jej początek. Okazuje się bowiem, że przesuwając ją możemy optycznie wyszczuplić albo poszerzyć nos. Gdy chcemy zmienić nasz kształt brwi najlepiej udać się w tym celu do polecanego brow baru, aby obiektywna i znająca się na rzeczy specjalistka pomogła dopasować kształt brwi do twarzy i preferencji.

Dobieranie koloru brwi

Przy wyborze koloru powinniśmy kierować się odcieniem karnacji oraz kolorem włosów (szczególnie u nasady). Wybierajmy odcienie przybliżone do naszego koloru włosów albo jaśniejsze od koloru włosów o ton lub dwa. Dla ułatwienia przygotowaliśmy szybką ściągę:

 1. Włosy w odcieniu jasnego blondu:
  • brudny beż,
  • jasny brudny brąz.
 2. Włosy w odcieniu ciemnego blondu: jasny brąz z beżowymi tonami.
 3. Włosy w odcieniu chłodnego blondu: odcienie szarości.
 4. Włosy w odcieniu jasnego brązu:brudny szary brąz.
 5. Włosy w odcieniu średniego i ciemnego brązu: odcienie brązu (ważne, aby nie wpadały w ciepłe tony!), grafit w małej ilości.
 6. Włosy w odcieniu bardzo ciemnego brązu i czarne:
  • czekolada,
  • głęboki brąz,
  • heban.
 7. Włosy w odcieniach rudego, czerwonego:
  • odcienie karmelu,
  • kasztan,
  • ciepłe odcienie brązu i beżu.
 8. Włosy farbowane na nietypowe kolory:
  • zimne brązy,
  • delikatne, złamane szarości.

Cienie do brwi najlepiej aplikuje się płaskim, skośnym, zbitym pędzlem. Pamiętajmy, by uprzednio pozbyć się nadmiaru otrzepując go delikatnie. Chcąc narysować dokładnie włoski i kształt brwi, możemy zwilżyć pędzelek wodą lub hydrolatem. Produkt wówczas zachowa się jak pomada, a gdy zastygnie będzie długo się utrzymywał. Gdy nie możemy dobrać odcienia z dostępnych produktów do brwi, zawsze z pomocą mogą przyjść matowe cienie do oczu.

Typ twarzy a kształt brwi

Dopasowując kształt brwi warto wziąć pod uwagę kształt twarzy. Brwi podkreślają lub zmiękczają diagonale twarzy, dlatego ich kształt może wpływać nie tylko na urodę, ale również na bijące z twarzy emocje (np. złość, smutek, zmęczenie).

Twarz owalna – uważana za kształt idealny. Łuk powinien być delikatny, naturalny, subtelnie zwężający się w kierunku skroni.

Twarz okrągła – unikaj zaokrąglonych kształtów, łuk powinien być uformowany w miarę prosto, lekko ukośnie, a końcówka skierowana ku dołowi.

Twarz pociągła – kształt powinien być prosty, dzięki czemu optycznie skróci się twarz.

Twarz kwadratowa – brwi powinny być grubsze, lekko zaokrąglone na początku, przy końcach zwężające się; powinny też być dość długie o łagodnym łuku.

Twarz podłużna – kształt brwi powinien być prosty, na końcach lekko opadający w dół.

Twarz trójkątna – brwi powinny unosić się do góry i w około 2/3 opadać w cieńszy łuk.