Masaż Shantala

Co to jest masaż Shantala?

Masaż Shantala jest głównie przeznaczony dla niemowląt, jednak można go zastosować także na starszych babydzieciach, a nawet może być wykonywany dla dorosłych. O właściwościach tego masażu świadczy fakt, że często stosuje się go u dzieci z porażeniem mózgowym DPM.

Jak wykonać taki masaż?

Masaż powinien trwać nie dłużej niż 5 minut (wraz z wiekiem dziecka lub przyzwyczajeniem dziecka do masażu może się on wydłużyć). Oto krótki poradnik, jak wykonywać taki prosty zabieg:

olejek1. Wylej dużą ilość oliwki na dłonie i wsmaruj ją w ręce z każdej strony, tak aby je rozgrzać. W czasie masażu możesz dodawać więcej oliwki, jednak pamiętaj, aby zawsze jedna ręka została na ciele dziecka.

2. Rozpocznij masując brzuch, następnie kieruj się w stronę ramienia i jednej ręki, powtarzaj ruchy na drugiej ręce i wracaj do brzuszka.

3. Dalej masuj jedną nogę, kończąc na stopie, a potem zacznij masaż drugiej nogi.

4. Kolejny masaż wykonuje się na plecach, na końcu masuje się twarz (na początku dziecko może mieć opory i nie chcieć masować sobie twarzy, ale należy delikatnie za każdym razem próbować).

5. Wykąp maluszka, aby pozbyć się olejku.

O czym musisz pamiętać?

1. Ruchy dłoni muszą być rytmiczne, delikatne, głaskające, płynne, tak aby obie dłonie przylegały do ciała dziecka.

2. Do masażu używaj całych dłoni lub kciuków (dotyczy mniejszych powierzchni jak dłonie i stopy).

3. Powtarzaj każdy ruch kilka razy.

4. Nie trać kontaktu z dzieckiem, uśmiechaj się, śpiewaj, rozmawiaj z nim, możesz włączyć relaksującą muzykę. Nigdy nie odrywaj ręki od jego ciała.

5. Ustaw się w wygodnej pozycji dla dziecka i dla siebie. Są różne sposoby ułożenia, najlepiej wypracować sobie własny. Jednym z nich jest położenie wygodnie dziecka między nogami lub na nogach tak, aby główka była przy twoich stopach.

6. Pamiętaj, że pomieszczenie, w którym wykonujesz masaż musi być ogrzane, aby dziecko nie zmarzło. W ubraniu może być nam ciepło, ale dziecko będzie nagie.

7. Dziecko nie może być masowane zaraz po posiłku. Należy odczekać minimum jedną godzinę.

8. Masaż wykonuj rano, ewentualnie powtarzaj wieczorem.

mom_and_baby_having_fun_204945Taki masaż pozwoli na zrelaksowanie, wyciszenie się dziecka, a nawet ułatwi lepsze zasypianie. Może pomóc w kolce, gdyż poprawia pracę układu pokarmowego. Dzięki niemu mięśnie dziecka będą rozluźnione. Masaż wspomaga również rozwój fizyczny i intelektualny. Przede wszystkim jednak poprawia i wzmacnia on relację dziecka z rodzicem lub opiekunem.

 

 

 Przeciwwskazania:

– choroba dziecka, np. gorączka, grypa, anginy

– choroby skóry (czyraki, rybia łuska, pokrzywka, atopowe zapaleniu skóry, pieluszkowe zapalenie skóry, liszajec, zakażenia bakteryjne itp.)

– nowotwór

– zranienia

– choroby zakaźne

– po szczepieniu dziecka

– chorobach dróg oddechowych

– wady ośrodka układu nerwowego

– przy powiększonych węzłach chłonnych

O masaż zapytaj swojego lekarze. Jak nie wiesz jak się do tego zabrać i masz wiele wątpliwości dostępne są specjalnie kursy 😀

 

 

Autor: Małgorzata Noga