Pielęgnacja Twarzy

Jaki typ cery posiadasz?
Stan i typ naszej cery zależny jest od wielu czynników takich jak: wiek, klimat, środowisko, sposobu odżywiania, napromieniowanie słoneczne, sposobu pielęgnacji oraz cech dziedzicznych.

CERA NORMALNA
Cera normalna jest gładka, jędrna, napięta, dobrze odżywiona, właściwie reaguje na warunki atmosferyczne oraz na wodę i mydło. Ma odcień różowaty.  Niewidoczne są plamy barwnikowe oraz rozszerzone naczynia krwionośne, nie występuje  problem łuszczenia się. Najczęściej taka cera występuje u dzieci do okresu dojrzewania.

CERA SUCHA
Cera sucha jest cienka, pergaminowa i mało elastyczna. Mogą na niej występować przebarwienia oraz pojawiają się rozszerzone naczynia krwionośne, może się łuszczyć, źle reaguje na warunki atmosferyczne. Ma jasny kolor, ziarnisty. Cera szybko się starzeje, często źle pielęgnowana staję się cerą starczą. Około dwudziestego roku życia mogą pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół oczu, ust, szyi.

CERA TŁUSTA
Cera tłusta objawia się po okresie pokwitania ok. 12 roku życia co jest związane ze wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i łojowych. Zazwyczaj jest dość gruba, elastyczna, jej powierzchnia jest błyszcząca (poprzez wzmożone wydzielanie sebum), widoczne są rozszerzone pory z zaskórnikami. Ma kolor szarożółty. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, duży wpływ na cerę mają czynniki wewnętrzne, np. stres, napięcia nerwowe, zaburzenia hormonalne i układu trawiennego, posiada dużą odporność na czynniki chemiczne i środki chemiczne, stosunkowo późno zaczyna proces starzenia się. W okresie letnim możemy widzieć poprawę stanu skóry co wiąże się z upłynnieniem łoju pod wpływem ciepła.

CERA MIESZANA
Cera mieszana to najczęściej połączenie dwóch cer: tłustej i suchej. Partia tłusta jest to tzw. strefa T (czoło, nos, broda), a sucha to partie boczne. Zdarza się, że jest na odwrót. Cera ta wymaga podwójnej pielęgnacji, bo każda partia ma inne potrzeby. Dlatego należy jej poświecić więcej czasu i trudu. Możemy również wyróżnić dwa rodzaje: cera mieszana z tendencją do przesuszania się oraz cera mieszana z tendencją do przetłuszczania się.

CERA DOJRZAŁA
Cera staje się sucha, cienka, pergaminowa, matowa, mało elastyczna, chropowata, pokryta zmarszczkami, pojawiają się przebarwienie i odbarwienia, naczyniaki, plamy barwnikowe, brodawki, nadmierne rogowacenie. Cera ma kolor szary, jasny.

CERA TRĄDZIKOWA
Cera trądzikowa to zazwyczaj cera tłusta. Oprócz wszystkich cech cery tłustej posiada wzmożone występowanie wykwitów skórnych, zwanych pryszczami. Przy takiej cerze występuje łojotok czyli zwiększona czynność gruczołów łojowych.  Często taka cera posiada różne rodzaje trądziku: trądzik pospolity i różowaty. Cera trądzikową najczęściej potrzebuje specjalnej pielęgnacji, a w niektórych przypadkach porady dermatologa. Możemy się spotkać z dwoma rodzajami trądziku: młodzieńczym, który pojawia się w okresie dojrzewania i starczym, który może się pojawić po 30 lub po 40, jest on głownie spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, złą dietą lub niewłaściwym doborem kosmetyków.

CERA NACZYNKOWA
Najczęściej występuje przy cerze suchej. Jest delikatna, cienka, wrażliwa, często się rumieni przez rozszerzone naczynia krwionośne, częste uczucie „rozpalenia”, pieczenia. Cechuje się się kruchymi i wrażliwymi naczynkami. Skłonność do występowania rozszerzonych naczyń krwionośnych występuje już w dzieciństwie, a po dwudziestym rokiem życia naczynka zaczynają być widoczne.

CERA WRAŻLIWA
Objawami subiektywnymi cery wrażliwej są: świąd, pieczenie, mrowienie, ściągania, częste podrażnienia wywołane preparatami kosmetycznymi, czynnikami atmosferycznymi. Ta cera charakteryzuje się rumieniem, grudkami zapalnymi, licznymi rozszerzonymi naczyńkami krwionośnymi, złuszczaniem się naskórka. Problem ten może dotyczyć wszystkich typów cery, najczęściej jednak suchej i naczyniowej.

Zapraszamy do zapoznania się z bardziej szczegółowymi poradami w dostępnych podkategoriach