Jak wykonać makijaż oczu?

Jak wykonać makijaż oczu?

Każda osoba, która próbowała wymalować samodzielnie oczy wie, że to zadanie wielowarstwowe i niezwykle precyzyjne. Dziś rozpisujemy wszystkie etapy makijażu oka wraz ze wskazówkami dotyczącymi właściwości produktów, sposobów ich nakładania oraz wykończenia makijażu oka. Zapraszamy do lektury!

Baza pod cienie

Użycie bazy pozwoli nam ujednolicić koloryt powieki i dodatkowo przygotować ją do nałożenia cieni. Bazę aplikujemy w bardzo małej ilości na suchą, odtłuszczoną powiekę. Pamiętajmy, by nałożyć ją od linii brwi aż na całą powiekę. Dobrą bazą będzie korektor o beżowym zabarwieniu, który zniweluje zasinienia i drobne żyłki na powiece. Puder matujący sprawdzi się przy powiece przetłuszczającej się. Jeśli występuje problem z utrzymaniem się cieni warto wtedy sięgnąć po specjalne bazy. Taką bazę trzeba następnie przypudrować lub użyć cienia bazowego w jasnym kolorze np. Sweet Cream. 

Aplikacja cieni

Na przygotowaną powiekę nakładamy jasny bazowy cień, co pozwoli nam na łatwe blendowanie i ładny efekt stopniowego przejścia kolorystycznego. W zależności od typu makijażu i jego charakteru bazowy cień możemy zastąpić jaśniejszym odcieniem brązu, szarości, jasnego różu itd. Cienie bazowe dobrze jest nakładać dużym pędzlem. Po naniesieniu na pędzel produktu należy usunąć jego nadmiar delikatnie uderzając w trzonek. Ciemniejszy cień nakładamy na zewnętrzna stronę ruchomej powieki kierując się do jej załamania. Następnie blendujemy go delikatnie okrężnymi ruchami kierując się do wewnętrznego kącika oka.

Konturowanie powieki

Oczy głęboko osadzone – należy zastosować jasny cień (opalizujący) na całej górnej powiece ponieważ optycznie uwypukli oczy. Natomiast ciemne cienie sprawią wrażenie większej głębi, dlatego należy ich unikać.

Oczy małe – makijaż powinien je optycznie powiększyć, co uzyskamy stosując rozświetlające cienie (matowe cienie pomniejszają optycznie oko!). Cienie ciemne stosujemy w małej ilości na zewnętrzny kącik oka i w załamaniu powieki. Kreskę należy narysować od wewnętrznego kącika oka na zewnątrz stopniowo ją pogrubiając. Następnie rozcieramy ją by linia nie była ostra, kierując ku górze, by oko wydawało się bardziej otwarte. Linię oka malujemy białą kredką, co optycznie powiększy oko.

Oczy duże – na ruchomą powiekę nakładamy ciemne cienie i delikatnie rozcieramy je wychodząc poza zewnętrzny kącik oka, tworząc koci kształt. Dobrze będzie wyglądać przy tej budowie oka czarna kredka w linii wodnej, optycznie je zmniejsza. 

Oczy blisko osadzone – stosujemy jasny połyskujący cień w wewnętrznych kącikach oka. To sprawi, że optycznie się od siebie oddalą. Kreska jak i ciemny cień powinny być wyciągnięte poza zewnętrzny kącik oka.

Szeroko rozstawione oczy – unikamy jasnych cieni w wewnętrznych kącikach. Takie oczy pięknie będą wyglądać w ciemnych cieniach na całej powiece ruchomej, trzeba jednak pamiętać, by nie wychodzić nimi poza obręb oka. To samo dotyczy kreski.

Powieka opadająca – wewnętrzny kącik oka rozświetlamy  2/3 powierzchni oka pokrywamy jasnym kolorem, a ciemny cień aplikujemy w zewnętrzny kącik oka rozcierając go nieco wyżej niż załamanie powieki. Unikamy mocnych graficznych kresek, lepsze będą roztarte za pomocą cieni lub kredki.

Eyeliner

Piękną kreskę na oku, która zagęszcza linię rzęs i dopełnia cały makijaż należy dopasować do kształtu oczu. Zaczynając rysowanie kreski trzeba pamiętać, aby stabilnie podeprzeć łokieć. Rysujemy na początku kontur kreski cieniem wzdłuż powieki aż do zewnętrznego kącika. Następnie przy otwartym oku dorysowujemy linię w zewnętrznym kąciku oka tak by była kontynuacją linii wodnej dolnej powieki i kierujemy ją ku skroni. W makijażu dziennym dobrze sprawdza się delikatna, często roztarta kreska. Wieczorowo możemy sobie pozwolić na czarną graficzną. Kiedy chcemy zrobić to za pomocą cienia, warto uprzednio zwilżyć pędzelek wodą, dzięki temu kolor będzie intensywny i zostanie z nami na wiele godzin.  Możemy eksperymentować z kolorami kresek podkreślając jednocześnie tęczówkę oka. 

Oczy niebieskie – kreska różowa, brązowa.

Oczy zielone –kreska niebieska, fioletowa, grafitowa.

Oczy piwne- pomarańczowa, granatowa, niebieska, śliwka, butelkowa zieleń.

W kwestii dobierania koloru cieni do koloru tęczówki oka odsyłamy do poradnika stworzonego we współpracy z makijażystką Dominiką Malisz. 

Tusz

Tusz jest ważnym elementem makijażu, nadaje głębi spojrzeniu. Tuszowanie zaczynamy od nasady rzęs do samego końca ruchem zygzakowatym, a następnie powolnym prostym.1 warstwa tuszu jest wystarczająca do makijażu dziennego, na wyjątkowe okazje możemy zastosować 2 lub 3 warstwy. Pamiętajmy jednak, żeby nie utworzyły się grudki, bo to nie wygląda estetycznie. Dolne rzęsy malujemy końcówką szczoteczki. Wyciągając szczoteczkę staramy się robić to jednym szybkim ruchem. Nadmiar produktu wycieramy o chusteczkę, a nie o brzegi opakowania. Warto pamiętać, że szczoteczkę należy czyścić przynajmniej raz w tygodniu.

Gdy zużyjemy tusz, szczoteczkę możemy sobie wyczyścić i zachować do przeczesywania brwi lub do innego tuszu.