Zasady pielęgnacji twarzy

Co zrobić, by nasza skóra była piękna i gładka?

Przybliżyliśmy po krótce zasady pielęgnacji włosów, a teraz podpowiemy, jak dbać o cerę. Zastanawialiście się, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja twarzy? Jeśli nie jesteście pewni co robicie źle, a co właśnie powinniście dalej kontynuować w rytuale pielęgnacji twarzy, zapoznajcie się z tym krótkim poradnikiem.

1. Mam cerę suchą, a może mieszaną….smiling_woman_with_a_flower_198726

Najpierw należy określić typ cery. Jest to pierwszy i najważniejszy punkt! Następnie możesz wybrać się do sklepu po kosmetyki. Jeśli masz problem i nie jesteś tego pewna/pewny zapraszam was do krótkiej charakterystyki poszczególnych cer: tutaj .To ułatwi Ci wybranie odpowiedniego preparatu.

2. Czemu to nie działa?

Masz cerę tłustą, kupujesz odpowiedni krem, który powinien zmniejszać wydzielanie sebum i pory, matować itd., a widzisz efekt odwrotny? Najpierw proponuje przeczytać skład produktu. Wtedy powinno okazać się, co jest nie tak. Pamiętaj jednak o tym, aby czytać skład zawsze przed zakupem (trochę więcej w punkcie 4). Możesz dowiedzieć się co Twoja cera lepiej lub gorzej akceptuje. Niekoniecznie jest tak, że każdy składnik naturalny jest najlepszy dla Twojej cery. Nie wspominając już o tych szkodliwych. Źle dobrane kosmetyki pogarszają stan naszej skóry, jej wygląd estetyczny i nasz dobry humor.

3. Moja cera ma dość!!!

Nie przetestowałaś w pełni jednego peelingu, a bierzesz się za nowy? Dużo cer tego nie lubi. Zbyt częste zmiany kosmetyków, za dużo preparatów na raz lub za dużo masek w ciągu tygodnia może doprowadzić do katastrofy. Cera też czasami potrzebuje trochę odpocząć. Choć znam osoby z niesamowicie wytrwałymi skórami, które mogą próbować wielu produktów, to jednak po co ryzykować? Daj odpocząć swojej cerze – czasem pomoże to lepiej niż kosmetyk.

4. Oj te nieciekawe składy

Co znajduje się w twoim kremie? Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj! To naprawdę pomaga w dobraniu dla siebie idealnych kosmetyków. Na początku może wydawać się to bezsensu. Większość z nas uważa to za stratę czasu. Po co w ogóle studiować każdy składnik w danym kosmetyku, jeśli tym bardziej nie znamy się aż tak na kosmetykach? Pomóc Ci może fakt, że dany produkt ma certyfikat (to znaczy, że składa się z większości naturalnych/ekologicznych składników), na które warto zwracać uwagę. Zapoznaj się z naszym leksykonem składników lub zdaj się na własne doświadczenie i wytrwałą analizę działania środków na własnej skórze.

tonik balm balm5. Maski, kremy, toniki, peelingi…po co tyle tego?maska lavera

To jest grubszy temat, ale zastanówmy się: każdy preparat ma inne zadanie. Kremy i toniki/mleczka służą do użytku codziennego. Maski i peeling wykonujemy około 2 razy w tygodniu w zależności od typu cery. Dlaczego? Maski działają intensywnie, nie potrzeba ich używać zbyt często. A peelingi? Cóż, codzienne ścieranie naskórka niekoniecznie pozytywnie wpłynie na Twoją twarz ( nie mówiąc o cerach suchych i wrażliwych). Czy naprawdę musimy używać tego wszystkiego? Jeśli chcemy dostarczać skórze odpowiednich składników aktywnych, cieszyć się dłużej piękną i zdrową cerą, to należy poświęcić swój czas na codzienną pielęgnacje.

6. Ile ten kosmetyk leży w kosmetyce?

Uważajmy na przeterminowane kosmetyki. Oprócz daty przydatności do użycia, która powinna być na opakowaniu producenci często zamieszczają dodatkowy znaczek, np. produkt ważny 12 miesięcy po otwarciu: 12mNie zaleca się używania przeterminowanych lub otwartych od dawna kosmetyków. Jeśli Twój produkt długo leżał na półce nieużywany, może stracić swoje wartości, a w najgorszym wypadku nawet podrażniać naskórek. Gdy poczujesz nietypowe pieczenie lub efekt inny niż zazwyczaj, musisz pogodzić się z faktem, że ten kosmetyk nadaję się tylko do kosza.

mleczko skin blossom7. Demakijaż wykonany?

Zdarzyło Ci się iść z makijażem spać? Cóż za katusze dla cery! Nigdy nie zapominaj o demakijażu, nawet jeśli jesteś bardzo zmęczona, poświęć chwilę na usunięcie pozostałości po makijażu.

Dlaczego to jest takie ważne? Wyobraź sobie, że na Twojej skórze siedzi sobie wygodnie milion bakterii pozbieranych przez cały dzień (mieszkam w mieście, wiem co to zanieczyszczenia) i na dodatek pomieszanych z preparatami do makijażu. Twoja skóra nie może przez taką powłokę oddychać i to całą noc! Nic dobrego nie może z tego wyniknąć.

 

 

8. Nowe pory roku = nowe nawyki w pielęgnacji

Pielęgnacja letnia różni się od zimowej. Musimy pamiętać, że skóra potrzebuje czegoś innego, gdy świeci mocne słońce, a czegoś innego, gdy na dworze panują minusowe temperatury. Więcej i szczegółowo możesz poczytać tutaj:

Pielęgnacja w okresie letnim

Pielęgnacja w okresie zimowym

9. Relaksujemy się… hormony i nasze humorki.

Złość piękności szkodzi… coś w tym jest. Stres, zła dieta, problemy hormonalne – to wszystko przyczynia się do złego stanu Twojej skóry. Najlepszym na to dowodem jest czas przed miesiączką: hormony szaleją, my się denerwujemy, a skóra cała w czerwonych kropkach!!!

Jeśli żadne kosmetyki Ci nie pomagają, warto udać się do dermatologa i zasięgnąć porady. Szczególnie gdy masz problemową cerę, taką jak: cera wrażliwa, atopowa lub trądzikowa. Warto również zastanowić się nad swoją dietą.

10. 20+, 30+, 40+ itp.

Produkty zaznaczone lub wyselekcjonowane w sklepie na podstawie słynnych 20+, 30+ itd. mają przede wszystkim pomóc w określeniu, co dana skóra potrzebuje w danym wieku. Ale czy musimy się tym zawsze kierować? Niekoniecznie. To tylko wskazówka, która ma ułatwić nam wybór produktu. Jeśli dobrze znasz swoją cerę i wiesz czego w tej chwili potrzebuje, nie krępuj się kupować krem 30+, nawet jeśli masz dwadzieścia parę lat.

11. Systematyczność i wytrwałość

Bez tego ani rusz. Systematyczność i wytrwałość naprawdę pozwoli Ci cieszyć się pięknie wypielęgnowaną cerą. Wiem, że nie każda jest maniaczką kosmetyków lub nie każda ma czas na super poszukiwania najlepszych produktów. Wiem także, że każda z nas zasługuje na chwilę tylko dla siebie, chwilę relaksu, bo przecież wszystkie kobiety lubią o siebie zadbać. Tym bardziej, że twarz to nasza wizytówka.

 

Autor: Małgorzata Noga

Dodaj komentarz