Pielęgnacja Włosów

Włosy są wizytówką każdego z nas. Piękne, zdrowe i zadbane świadczą o naszej dbałości o siebie. Odpowiednio pielęgnowane są kwintesencją kobiecości. Długie, lśniące i puszyste, jasne, kruczoczarne, rude –  są marzeniem wielu kobiet, są  naszą „kobiecą bronią”. Z włosami zrobić można prawie wszystko, rozjaśnić je, zafarbować na czarno, brązowo czy rudo. Da się je zapuścić, ściąć do zera, sztucznie przedłużyć lub zagęścić u fryzjera, zrobić trwałą, zakręcić, rozprostować, potraktować karbownicą … oj wieloma zabiegami stylizacji można potraktować swoje włosy. Ale co robić, aby były naprawdę piękne, przyciągały zazdrosne spojrzenia koleżanek i wzbudzały podziw gdy idziemy ulicą? Poniżej podsuwamy kilka sposobów i rad, które mogą Wam w tym pomóc… :

włosy2

15 PROSTYCH SPOSOBÓW NA PIĘKNE I ZDROWE WŁOSY

1. Podcinaj końcówki Staraj się raz na jakiś czas, najlepiej co 2-3 miesiące, podcinać przynajmniej końcówki. Odżywi to strukturę włosa i spowoduje, że będą zdrowe i zregenerowane.

2. Odpowiedni szampon Podstawą pięknych i zdrowych włosów jest ich odpowiednia pielęgnacja. Używaj szamponów, przeznaczonych do twojego rodzaju włosów, dzięki czemu uda Ci się zapobiec ich nadmiernemu przetłuszczaniu się, wypadaniu bądź oznakom łupieżu.

3. Maseczki i odżywki Stosuj maseczki i odżywki. Możesz w tym celu udać się do fryzjera, jak i zakupić gotowy produkt w sklepie. Ważne, aby był dostosowany do twoich potrzeb.

4. Płucz włosy wodą z cytryną Po umyciu włosów możesz spłukać je letnią wodą z dodatkiem cytryny. Spowoduje to zamknięcie się łusek włosa, dzięki czemu będą wyglądały na bardziej lśniące.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

5. Suszenie włosów Uważaj na suszarkę! Jeżeli nie jest to konieczne po prostu jej nie używaj. Jeżeli jednak nie masz innej możliwości staraj się strumień powietrza oddalać jak najbardziej od głowy i używać jak najniższej temperatury. Często wystarczy też jeżeli wysuszysz włosy u nasady, a końcówki tylko lekko podsusz.

6. Włosy farbowane

Koloryzacja włosów może w znacznym stopniu przyczyniać się do ich osłabienia oraz zniszczenia. Pamiętaj więc, że gdy decydujesz się na farbowanie, musisz zadbać o dodatkowe nawilżenie włosów oraz stosowanie kosmetyków przeznaczonych do włosów farbowanych.

7. Naturalna odżywka Jeśli chcesz, aby Twoje włosy były miękkie i puszyste zastosuj od czasu, do czasu naturalną odżywkę, którą możesz wykonać sama domowymi sposobami. Jedną z propozycji jest odżywka jajeczna. Zmieszaj żółtko jajka z łyżką oliwy z oliwek, nałóż na włosy i pozostaw na około 40 minut. Następnie spłucz maskę ciepłą wodą, a następnie jeszcze raz letnią, i ciesz się zdrowym wyglądem swoich włosów.

8. Zmieniaj fryzurę Nie noś tylko jednej fryzury, zwłaszcza jeżeli często spinasz swoje włosy. Ciągle naciągnięta skóra głowy może nadwyrężać cebulki i przyczyniać się do ich niezdrowego wyglądu, łamliwości i wypadania. Pozwól czasami odpocząć swoim włosom, aby mogły swobodnie powiewać na wietrze. Używaj miękkich gumek oraz klamer.

9. Zdrowa dieta Nie zapominaj o zdrowej diecie. To, co zjadamy ma ogromny wpływ na całe nasze ciało, wygląd, samopoczucie, jak i również skórę głowy oraz włosy. W codziennym menu nie powinno zabraknąć wielu podstawowych składników odżywczych i minerałów, takich jak: cynk, żelazo, magnez, witaminy A, B, C, E oraz biotyna. Warto zatem spożywać np.: warzywa zielone (brukselki, brokuły), banany czy żółtka jajek.

10. Odżywki i olejki Nakładając odżywki i olejki, przy codziennej pielęgnacji pamiętaj, aby nie wcierać ich w skórę głowy. Jest to zbędne obciążenie, które może doprowadzić do szybszego przetłuszczania się i łupieżu. Kosmetyki wmasowuj jedynie we włosy, tak by mogły wniknąć w ich strukturę, skup się przede wszystkim na końcówkach.

11. Czesanie włosów Zastanów się nad akcesoriami do czesania. Grzebień i szczotka powinny być wykonane z tworzywa dobrej jakości, aby nie powodowały efektu elektryzowania i nie niszczyły struktury włosa.

12. Wypadanie włosów Jeżeli masz duży problem z łupieżem czy wypadaniem włosów koniecznie udaj się do lekarza. Być może przyczyną problemu wcale nie jest zła pielęgnacja, ale np. brak witamin czy anemia.

13. Kołtuny Jeżeli po nocy masz  nienaturalnie skołtunione włosy, które trudno jest rozczesać, pomyśl o zmianie pościeli. Najlepsze będą poszewki bawełniane lub satynowe. Jeżeli ten problem pojawia się po myciu, zastosuj lekkie odżywki bez spłukiwania, mgiełki lub jedwab do włosów, a ich rozczesywanie będzie znacznie łatwiejsze

14. Basen Jeżeli korzystasz często z basenu, zdecyduj się na  zakładanie czepka. Chlor powoduje znaczne osłabienie włosów, dlatego należy go unikać.

15. Czesanie włosów Chcesz odświeżyć swoją fryzurę po całym dniu? Opuść głowę i bardzo delikatnie przeczesz włosy palcami. W następnej kolejności zastosuj wodę stylizacyjną/ mgiełkę do włosów i odpowiednio ułóż fryzurę dłońmi. Włosy staną się dużo bardziej puszyste, pachnące i świeże.

Teraz, kiedy już wiemy „jak dbać o włosy” powinnyśmy się dowiedzieć jakie kosmetyki będą dla nas najodpowiedniejsze. Otóż nie jest to wcale takie łatwe jak się może wydawać. Pierwsze co powinnaś zrobić, to przyglądnąć się sobie, a właściwie swoim włosom, zaczynamy więc od postawienia właściwej diagnozy rodzaju oraz od określenia ich rzeczywistego stanu.

Zapewne często zastanawiasz się jaki kosmetyk byłby odpowiedni dla twoich włosów. Pierwsze co musisz zrobić, to określić jaki rodzaj włosów posiadasz, zastanowić się nad ich potrzebami i jakie mają problemy. Oczywiście samodzielna diagnoza jest dość trudna i jeżeli nie jesteśmy pewni możemy zapytać o radę swojego fryzjera.

Żeby określić stan włosów muszą one być suche i nieumyte. Stań przed lustrem, rozczesz włosy i podziel je na pasma. Przyglądnij się skórze głowy, zastanów  się jakie masz odczucia patrząc na włosy przy cebulkach oraz jakie są ich końcówki. Wskazówką może być dla Ciebie np. to jak często musisz myć włosy, czy są trudne do układania, wypadają, pojawiający się łupież.

Swoją ocenę włosów powinno się oprzeć na kilku podstawowych kryteriach:

 1. Jakość włosów: suche, tłuste, lśniące (nie tłuste), lśniące (tłuste), bez połysku, łamliwe, kruche, miękkie- łatwe do układania, miękkie- trudne do układania, normalne sztywne, twarde i suche, delikatne. 2. Gęstość: bardzo gęste, gęste przeciętnie, rzadkie. 3. Średnica: grube, normalne, cienkie. 4. Skręt włosa: gładkie, lekko skręcone, mocno skręcone, loki. 5. Sprężystość i elastyczność: bardzo dobra, zadowalająca, brak. 6. Uszkodzenia włosów:    kruche, łamliwe, przesuszone, rozdwojone końcówki, uszkodzone łuski. 7. Skóra głowy:   sucha, normalna, tłusta, podrażniona,  zaczerwieniona. 8. Wcześniejsze zabiegi:  włosy naturalne, farbowane, rozjaśniane, trwała ondulacja, pasemka.

 

Zapraszamy do zapoznania się z bardziej szczegółowymi poradami w dostępnych podkategoriach